Искате ли да поемете на едно безрайно приключение из дебрите на аналоговата фотография? Опасявате се, че сте просто аматьор, а фотографията е изкуство, изискващо специфични познания и природен талант, години практика и медитация над светлинните кванти? Ние сме далеч по-уверени във вашите способности и можем да ви предоставим правилния инструмент, с които да се отдадете на волни експерименти, които с лекота ще възпроизведат множество твърде сполучливи грешки. За допълнителна доза убедителност тук ще се включим с цитат на писателя Скот Адамс: „Креативност означава да си позволиш да правиш грешки. Изкуство означава да знаеш кои да задържиш.“
И след тези гръмки слова, какво в крайна сметка е ломография и защо трябва да ви интересува? Не трябва, но продължете да четете все пак. Ломографията (Lomography) е движение, което възниква през 1991 г., когато група студенти от Виена се натъкват на руски апарат на име ЛОМО Компакт-Автомат (ЛК-А, LC-A). Неговата запазена марка винетиране (намаляване на осветеността от центъра към периферията), процеждане на светлината и наситени цветове привлякли множество последователи, съдавайки своеобразен култ. Днес ломографията стои в основата на цяло общество разпръснато по всички краища на света, което не спира да се забавлява и експериментира и поддържа аналоговата фотография жива.
Какво е Lomo? Lomo е аналогов фотоапарат за моментни снимки, който може да бъде източник на безкрайно въодушевление по време на вашите приятелски събирания, концерти или пътешествия. Даже сам по себе си може да провокира въпросните приятелски събирания. Настройки, светлина, кадриране, сърцето ви притупква три пъти и няколко глави се доближават в очакване филмът да се прояви. Най-бързо се случва, ако подържите плаката на светлина. Лека полека образът изплува… Вече сте горд притежател на отпечатъка от един момент – жив, вълшебен, интригуващ, мистичен и понякога откровено налудничав.
Трудно ли се борави с Lomo? Не. Механизмът и дизайнът му са сравнително опростени, но до известна степен варират в зависмост от избрания модел. С малко тренировки всеки може да се справи. Необходимо е да регулирате фокусното разстояние и експозицията и в допълнение имате няколко настройки, които ви позволяват мултиекспонация (наслагване на кадри един върху друг) и тук-таме по някоя джаджа, която да закрепите към обектива за по-детайлни снимки или ефект „рибешко око“. Всяка снимка се възпроизвежда върху отделна плака, която не може да се използва многократно. Имате опцията да участвате в кадъра чрез дистанционно управление скрито в капачката на обектива на вашето Lomo.
Светът на Lomo е свят на безкрайни възможности и го казваме без страх да прозвучим високопарно, защото направо ще ви покажем още някои от тях…
За още снимки може да надникнете на:
https://www.lomography.com/photos/